Bohužel, voda ve všech sondách je slaná. Přitom zdroj

Během zednických prací při stavbě ochranné zdi na parcele v roce 2018 jsme vodu dopravovali autem. Na korbě pick-upu byl přikurtován silnostěnný plastový tank o objemu 1000 litrů. S tím bylo třeba dojet k nejbližší studni s dostatečnou vydatností a především s možností přístupu do šachty. Ideální pro to jsou kopané studny, které jsme rekonstruovali v r. 2017 a které mají kromě klasické pumpy se sacími trubkami také revizní poklop umožňující vstup do studny. Součástí této výjezdové jednotky byla samozřejmě elektrocentrála, hadice a ponorné čerpadlo s dostačeným výkonem. Obsluhu tvořila dvoučlenná posádka, která se musela na parcelu otočit dvakrát, nebo třikrát za den. Po každém příjezdu na parcelu bylo třeba opět nastartovat centrálu a dovezenou vodu přečerpat hadicí do ocelového tanku. Sami jsme si tedy na vlastní kůži vyzkoušeli náročnost dálkového zásobování vodou bez stálého zdroje.

Z vodárenské věže povede gravitační rozvod do jednotlivých odběrných míst na parcele. Zároveň umístíme veřejné odběrné místo na vnější stranu ochranné zdi. Bude sloužit jako zdroj pitné vody pro místní obyvatele, včetně našich sousedů, přes jejichž pozemky povede vodovod. V přízemí vodárny bude elektrocentrála pro pohon čerpadla a sklad paliva.
Později bude vodárna doplněna alternativním solárním napájením s bateriovým setem. Provoz bude levnější a méně náročný na údržbu. Zároveň tím otestujeme možné řešení pro solární elektrifikaci našich veřejných studní v nejvytíženějších lokalitách.

