Praga-Haiti

Fotografie z vrtání studní, ale i z venkovského prostředí na Haiti představují čtyři panely putovní výstavy neziskového projektu Praga-Haiti. V Plzni jsou k vidění v prostorách magistrátu na náměstí Republiky 16. Zájemci tak mají do 2. srpna příležitost seznámit se s projektem, který město podpořilo, když v loňském roce zaslalo dvě stě tisíc korun na pomoc obyvatelům severozápadní části ostrova Haiti, které zasáhlo ničivé zemětřesení.


Humanitární a rozvojový projekt Praga-Haiti se snaží pomáhat konkrétním způsobem místním obyvatelům. Cílem současné etapy projektu je vystavět v potřebných lokalitách na severozápadě ostrova několik desítek studní. Za tímto účelem dopravili pracovníci projektu Praga-Heiti na ostrov nákladní auto Praga V3S a vrtnou soupravu. „Během letošního února a března se nám podařilo kompletně vybudovat sedm studní a udělat ještě několik vrtů s pitnou vodou. Místní obyvatelé jsou vděční. Většina z nich má poprvé v životě zdroj pitné vody přímo v místě svého bydliště,“ uvedl manažer projektu Václav Vacek.

Nepřístupný terén na haitském venkově je jednou z těžkostí, které české vrtaře na Haiti potkávají. Mezi další překážky patří extrémní klimatické podmínky tropického ostrova, improvizované stravování či hygiena. „Vrtání studní je opravdu náročné. Je to ale důležitá pomoc místním lidem, kteří na ostrově žijí v těžko představitelných podmínkách chudoby,“ říká Filip Hlásný, technik, který byl na karibském ostrově v rámci projektu již třikrát.

Haiti je nejchudší zemí západní části světa. Odhaduje se, že více než polovina z osmi a půl milionu obyvatel nemá žádnou placenou práci. Země je navíc již mnoho let politicky nestabilní a v posledních letech provázena mnoha přírodními katastrofami. Stačí jen připomenout zemětřesení na začátku minulého roku nebo epidemii cholery, která zde vypukla na přelomu loňského a letošního roku. Právě po ničivém zemětřesení žije na Haiti stále ještě mnoho set tisíc lidí ve stanových příbytcích bez možnosti postavit si nový dům.